isminiunuttum.com a sizlerden gelen sıkça sorulan sorular ve cevapları

Sitemiz hakkında kullanıcılarımız tarafından sorulan ve size yardımcı olması açısından sitemizin nasıl kullanılacağı hakkında kısa bilgiler bulabiliceğiniz bölümümüzdesiniz. Soruların üzerine tıklayarak cevapları görebilirsiniz.
 • Nasıl soru sorabilirim ?
 • 1 - Öncelikle ana sayfada bulunan " Bir Soru Sor " butonuna tıklayın.

  2 - " Sorunuzun başlığını yazın " başlıklı kutuya sadece aradığınız sorunun genel anlamını yazın. Örnek : Macera filmi arıyorum, Videodaki müziğin adı ne, Adını bulamadığım sanatçı vs.. gibi

  3 - Altında bulunan " Kategori " başlıklı listeden aradığınız soruya dair bölümü seçin.

  4 - Alt kısımda bulunan büyük geniş kutuya sormak istediğiniz soruyu bütün ayrıntıları ile yazın. Unutmayın sizin düşündüğünüz şekilde düşünemeyiz. Müneccimde değiliz sonuçta.. bu yüzden yapım yılı, oyuncu ismi, oyuncutipi, bayanmı erkekmi, olayın geçtiği mekan vs.. kısaca aklınıza gelen herşeyi muhakkak yazın. Siz ne kadar ayrıntılıi detaylı ve düzgün yazarsanız biz o kadar hızlı bulabiliriz.

  5 - " Etiketler " başlıklı kutuya ise sorunuzla alakalı çağrışım yapabilecek kelimeler ekleyin. Diyelimki macera filmi arıyorsunuz. Etiketlere; macera-filminin-adını-unuttum, macera-filminin-ismi-neydi gibi tanımlayıcı etiketler kullanın. Tire işareti ( - ) etiketlerde kullandığınız kelimeleri birleştirmeye yaramaktadır.

  6 - " Sorum cevaplandığı ve yorumlandığı zaman, bu e-posta ile bana bildir " başlıklı kutuya mail adresinizi yazın. Merak etmeyin yazdığınız mail adresinizi yönetim dahil kimse göremez yada paylaşamaz. Bu mail adresi sadece sorduğunuz soruya cevap yazıldığı taktirde sizi otomatikman bilgilendirmek için kullanılır.

  7 - " İstenmeyen Reklam Koruması " Bu bölüm sizin saldırgan yada bot olmadığınızı anlamak amacı ile konuşmuş doğrulama kodudur. Hemen sağda gördüğünüz rakamları kutuya yazın.

  8 - Son olarak " Bu soruyu sor " butonuna tıklayarak sorunuzu yayınlayın.
 • Sorulara nasıl cevap yazabilirim ?
 • Cevaplamak istediğiniz soruya tıkladıktan sonra hemen sorunun alt kızmında bulunan kutuya cevabınızı yazın ve " cevapla " tuşuna basın.
 • Benden sonra sorulan sorular bile cevaplanmış benimki neden cevaplanmadı ?
 • Unutmayın ki biz ne müneccim nede robotuz. Biz sizin anlattığınız kadarı ile internette arama yapmaktayız. Bu yüzden soru sorduktan sonra bile aklınıza başka bir ayrıntı gelirse lütfen cevap olarak yada isterseniz kendi sorunuzu düzenleyerek ekleyin.

  Bazı sorular örneğin film soruları, film kültürü geniş olan misafirlerimiz yada kullanıcılarımız tarafından direk hatırlanarak cevaplanmaktadır. Bu yüzden sizin sorunuzdan sonra sorulan soruların bile daha hızlı cevaplanma şansı vardır.

  Unutmayın !! Sorunuzun üzerinden ne kadar geçerse geçsin biz aramaya devam ediyoruz. Bazı sorular şans eseride bulunabiliyor ki 3 ay sonra bile cevabını verdiğimiz sorularımız bulunmakta.
 • Sorulan soruları siz nasıl bulabiliyorsunuz ?
 • Genel manada müzik film kültürü iyi olan arkadaşlarımız, ziyaretçilerimiz ve kullanıcılarımız sayesinde bulunabiliyor. Bunun dışındaki tek kaynağımız google ve yandex gibi arama motorları. Sorulan şarkılardaki sözlerden çıkarım yaparak yada bu tip alt yapılarda arayarak buluyoruz.
  Kısaca işin temeli google, yandex gibi arama motorlarını tam manası ile kullanabilmek.
 • Puanlama sistemi nasıl işliyor ?

 • Bir soru gönderme: + 5 puan
  Sorunuz için seçtiğiniz en iyi cevap: + 2 puan
  Sorunuzun her artı oyu: + 2 puan
  Sorunuzun her eksi oyu: - 1 puan
  Her cevapdaki artı oy: + 2 puan
  Her cevapdaki eksi oy: 1 puan
  Bir cevap gönderme: + 5 puan
  Cevabınızın en iyi cevap seçilmesi: + 40 puan
  Cevabınızın her artı oyu: + 2 puan
  Cevabınızın her eksi oyu: - 1 puan
  Her sorudaki artı oy: + 2 puan
  Her sorudaki eksi oy: 1 puan
  Soru için verdiğiniz artı oy: + 1 puan
  Soru için verdiğiniz eksi oy: + 1 puan
  Cevap için verdiğiniz artı oy: + 1 puan
  Cevap için verdiğiniz eksi oy: + 1 puan
  Tüm kullanıcılara ekle: + 0 puan


  The following table lists point requirements for each type of moderation task.

 • Avatarımı ve üyelik bilgilerimi nasıl değiştirebilirim ?
 • Sitemize kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra sitemizin en üstünde bulunan kullanıcı barından " Hesabım " sekmesine tıklayın. Ve karşınıza kendi profil sayfanız gelicek. Bu kısımdan istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.
 • Site değişmiş, eski üyeliğim ile giriş yapamıyorum ne oldu ?
 • Sitemiz ilk açıldığı zaman ilk 8 ayda kullandığımız alt yapı ve tasarım ileriki dönemlerde bize sorun çıkartmaya başladı. Ve bizde daha fazla sorun olmaması ve kaliteli hizmet amacı ile alt yapı ve tasarımımızı değiştirdik. Eski alt yapımızdan kullanıcı verilerini aktarmak güvenlik açığı yaratabileceği gerekçesi ile kullanıcılarımızı kaydederek sildik.
  Şu anda yeniden üye olmanız gerekmekte. Eğer dilerseniz eski üyeliğinizi bize bildirerek, biz gerekli kontrolleri yaptıktan sonra puanlarınızı tekrar hesabınıza yükleyebiliriz. Unutmayın önceliğimiz : Kalite - İşlevsellik - Güvenlik
 • Aradığım sorunun cevabı bulunmuş fakat link, video, müzik silinmiş ne yapmalıyım ?
 • Öncelikle kullanıcı sözleşmesi ve sorumluluk reddi itibarı ile belirttiğimiz üzere aradığınız cevap herhangi bir şekilde telif haklarını ihlal ediyorsa zaten paylaşılması bile yasaktır.

  Fakat aradığınız cevap içinde yer alan müzik, video, link veya herhangi bir medya bağlı olduğu barındırma hizmetinden silinmiş ise yani sitemizden ulaşamıyorsanız, sitemizin altında bulunan iletişim modülü ile bizle irtibata geçmeniz halinde arşivimizden size aradığınız materyali ulaştırabiliriz
 • Ana sayfada ki kırmızı, yeşil, açık turkuaz renklerin anlamı ne ?
 • Bu renkler sorulan soruların doğru cevaplanıp cevaplanmadığınız gösteren, kısa yoldan tek tek soruları açıp incelemeden sizi bilgilendiren renk kodlarıdır.

  Kırmızı : Kırmızı renk sorulan soruya herhangi bir cevap yazılmadığı anlamına gelir.

  Açık Turkuaz : Bu renk soruya cevap yazıldığını fakat yönetici yada soru sahibi tarafından daha doğruluğunun teyid edilmediğini gösterir.

  Yeşil : Bu renk sorulan soruya verilen cevaplar arasından doğru cevabın yönetici veya soruyu soran kişi tarafından " En iyi cevap " işaretlendiği yani sorunun cevabının bulunduğu anlamına gelir.
 • Sorumun üzerinden baya zaman geçti ama cevabı bulunamadı ?
 • Öncelikle şunu bilmenizi istiyoruz. Sorunuzun üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin biz aramalara devam ediyoruz. 2 sene önce soru sormuş fakat cevabı bulunamamış soruları dahi 2 sene sonra bulduğumuzda, üye olmanız halinde mailinize ulaştırıyoruz.

  Fakat biz sorduğunuz soruları sizin yerinize ararken verdiğiniz detaylara ve bilgilere göre arıyoruz. Unutmayın sizin hayal ettiğiniz gibi gözümüzün önüne getiremeyiz. Bu sebeptendir ki sorunuzu sormanızın üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun eğer aklınıza yeni bir detay gelirse lütfen kendi sorunuzun altına ekleyin. Böylelikle bulmamız dahada kolay olacaktır.
 • Konum neden silindi ? Veya Cevabım neden silindi ? Yasaklar ve kurallar bölümü!
 • isminiunuttum.com kuralları gereğince kafanıza göre konu açamazsınız. Hem görünüm hemde kurallar bütünlüğünü sağlamak amacı ile bazı kurallar getirilmiştir. Bu kurallara uymayan misafir veya kullanıcılarımızın konuları veya cevapları yönetimin isteği doğrultusunda silinebilir veya iyi niyet göstergesi olarak düzenlenebilir.

  Yasak 1 : Büyük konu başlığı:
  Sorduğunuz sorunun konu başlığını tamamı ile büyük yazmak yasaktır! unutulmamalıdır ki bütün başlıklar küçük harfle yazılmışken alemin akıllısı siz değilsiniz. Bu yüzden görünüm bütünlüğünü bozmamak açısından lütfen sorularınızın başlığını sadece baş harfi büyük, sonrası ise küçük harf olmak üzere bu şekilde yazarak açın.

  Yasak 2 : 1 - 2 kelimelik veya cümlelik soru içeriği:
  isminiunuttum.com sitesi tamamı ile reklamsız amme hizmeti veren, insanlara yardımcı olmak isteyen bir sitedir. Yani biz, misafirlerimiz veya kullanıcılarımız sizin yazdıklarınız doğrultusunda size ücretsiz yardımcı olmak şartı ile aramalar yapmakta ve sonuçları size bildirmekte. Fakat siz şu tarzda konu açarsanız : " Bir kadın birde erkek vardı bu filmi bana bulun " şekliden dalga geçer gibi konu açarsanız başta yönetim olmak üzere bu tip konulara hiçbir şekilde müsama göstermeyiz ve insanların zamanlarının çalınmasına izin vermeyiz! Bu sebeple bir konu açacaksanız derinlemesine ve uzun bir anlatımla konunuzu açın ki hem ciddiye alabilelim hemde aradığınız daha hızlı bulunsun! Kimse klavyede bastığınız karakter sayısına göre sizden birşey istemiyor. Uzun uzun zın ki detayları inceleyerek daha hızlı bulabilelim aradığınızı!
  Aradığınızı daha hızlı bulabilmek için lütfen buraya tıklayarak konumuzu inceleyin.

  Yasak 3 : Reklam konuları:
  Bazı kişiler soru sorma başlığı adı altında kendi sitelerinin veya bir başka sitenin reklamını yapmaya yönelik girişimlerde bulunmaktadır. Bu tip durumlarda konu veya cevap incelenerek silinme veya düzenlenme işlemi uygulanmaktadır.

  Yasak 4 : Er*tik - Ad*lt - Wa*ez konuları:
  Sitemizde er*tik,wa*ez ve ad*lt içerikli konuların açılması, illegal veya telif hakları içeren konuların açılması yasak ve aynı zamanda direk silinme sebebidir.
 • Bildirim ayarlarını nasıl değiştirebilirim ?
 • Üyeliğiniz ile isminiunuttum.com isimli sitemize giriş yaptıktan sonra, hemen üst kısımda ( Sitemizin en üst sol tarafı ) üyelik hesabınızın bulunduğu barda 2 adet bildirim alanı göreceksiniz.

  Bunlardan herhangi birine tıkladıktan sonra açılan pencerenin sağ üst kısmında bulunan dişli butonuna tıkladığınız zaman size bildirim ayarları penceresi açıklacaktır.

  Bu kısımdan bildirim ayarlarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

  Burada bulamadığınız herhangi bir soru, sorun ve görüşleriniz için iletişim modülümüzü kullanabilirsiniz.
  ...